
02 ное. Далечни и островни терени – за българите в Австралия, Нова Зеландия, Кипър и Ирландия
Д-р Анелия Авджиева и гл. ас. д-р Таня Матанова участваха в семинар „Съвременни теренни изследвания на културноисторическото наследство“ в рамките на Националната научна програма на Министерството на образованието и науката, проект „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“, който се проведе на 10 октомври 2019 г. в ИЕФЕМ-БАН.

Изготвеният съвместно от д-р А. Авджиева и проф. д-р В. Пенчев доклад „Далечни терени (нематериално културно наследство и българите в Австралия и Нова Зеландия от „птичи поглед“) включваше представяне на първоначални теренни наблюдения от проучване, осъществено по проекта „Културно наследство и институционализация на българските исторически и съвременни мигрантски общности отвъд Европа“, финансиран от ФНИ при МОН, в Сидни, Мелбърн, Бризбън и Аделаида в Австралия и в Окланд в Нова Зеландия. Всички тези градове са със силно българско присъствие обединено в различни общностни структури, една от чиито цели е да предадат и съхранят българското културно наследство. Представената част от все още суровия и погледнат от птичи поглед емпиричен материал, включи данни както от българското консулство в Канбера, така и от разговорите и интервютата със събеседниците, наблюденията на екипа и снимки. Акцент беше поставен върху българските асоциации, неделни училища и църкви в градовете като начини за консолидация, с оглед на стратегиите за общностно участие в унаследяването на културното наследство.

В своя доклад, подготвен по същия проект, „Островни терени – културно наследство сред българските мигрантски общности“ Таня Матанова, сравнявайки емпирични данни за български институции (фолклорни формации, църковни общини на два острова – Кипър и Ирландия – се опита да извлече спецификите на функциониране на български институции на островни територии, както и приносът, който те имат за консолидиране на българските общности и за съхраняването на българското културно наследство.
Представянето на докладите предизвика голям интерес сред присъстващите и породи интересна дискусия.
Текст: А. Авджиева и Т. Матанова
Снимки: Ю. Попчева
No Comments