
23 ное. Проучвания в Скандинавските страни. Част 2: Осло, Орхус, Хелзинки
Автор: Вл. Пенчев, К. Михайлова
Българите в скандинавските страни почти не са изследвани. Доколкото има сондажи по проблематиката, те са по-скоро от журналистически характер. Тъй като нямаме друга информация, вероятно двата екипа от учени, осъществили проучвания на терена и наблюдения в Дания (Копенхаген и Орхус), Швеция (Стокхолм), Норвегия (Осло) и Финландия (Хелзинки), са първите изследователи, насочили се към българските общности в тези страни. За съжаление липсата на средства и дългите разстояния не позволиха по-обстойно и по-задълбочено проучване в редица скандинавски градове, в които има българско присъствие, а вероятно и (предимно неформални) сдружения.
В периода 26.10–2.11.2015 г. екип в състав доц. д-р Владимир Пенчев и доц. д-р Катя Михайлова се насочи най-напред към проучване на ситуацията в норвежката столица Осло (26–28.10.). Още с пристигането си изследователите бяха посрещнати от г-жа Красимира Манолова, член на църковното настоятелство на БПЦО „Св. св. Кирил и Методий“, която описа подробно църковния живот на българите там и показа гръцкия храм „Св. Николай“, приютяващ и българските богослужения.
Гръцката православна църква „Св. Николай” в Осло, която приютява и БПЦО „Св. св. Кирил и Методий”. Сн. Катя Михайлова
Впоследствие се срещнахме и с председателя на Българо-норвежкото дружество доктор Хрисимир Костов, в приятната обстановка на литературното кафене „Осло“, където Дружеството провежда някои от своите акции. На разговора присъстваха и членовете на ръководството доктор Венелина Костова и г-жа Мария Петрова, учителка в Българското неделно училище, както и бившата председателка, преподавателката и преводачката д-р Йорданка Брутейг. Нашите събеседници ни запознаха подробно с историята и дейността на сдружението, с проблемите около функционирането на Българското неделно училище и др.
Изключително интересно преживяване беше посещението ни на репетиция на Фолклорната танцова група „И–ХА“, която документирахме, и интервютата с ръководителката Ани Ковачева, с членовете на клуба Наталия Георгиева, Христина Манолова и др. Срещата премина в много приятна и приятелска атмосфера.
Фолклорната танцова група “И–ХА” в Осло. Сн. Катя Михайлова
Специално внимание ни беше оказано от страна на посолството на Република България в Осло в лицето на посланичката, Н. пр. Румяна Митрева, с която проведохме откровен разговор за миграционните потоци към Норвегия, за историята на българското заселничество там, за структурата на българската миграционна общност, за мигрантските сдружения и тяхната дейност, за отношенията на посолството с тях и т.н.
Изборът на гр. Орхус в Дания беше продиктуван от една страна от факта, че съгласно предварителната информация там има сравнително многобройно българско присъствие, при това с функциониращи мигрантски институции, а от друга – че изследването ни не трябва да се фокусира само върху столиците на посещаваните държави и би трябвало да обърнем внимание и на провинциални центрове с оформени български локални общности. Така че в дните от 28 до 30.10.2015 г. посетихме датския град, където се срещнахме с члена на ръководството на Културното дружество „България–Дания“ в Орхус Антония Донева. На разговора присъстваше и Десислава Кирова, член на Дружеството и ръководител на местния фолклорен танцов състав “BalkanRytmer”. Двете млади дами подробно ни информираха за историята на създаването и днешната активна дейност на сдружението, както и за танцовия състав, на който предстоеше и скорошна репетиция, и изпълнение, но за съжаление извън рамките на нашата програма там. Заслужаващ внимание беше и разговорът ни с университетския преподавател и хоров диригент Михаил Делчев, който ръководи (или е ръководил в близкото минало) четири женски хора за българско народно пеене – „Седянка“ в Орхус, „Усмивка“ в Копенхаген, „Иглика“ в Одензе и „Перуника“ в Стокхолм. Датският град беше и единственото място, където екипът си позволи и съпътстваща културна програма, посещавайки и документирайки живописния местен сканзен „Den Gamle By“.
Екипът с члена на ръководството на Културното дружество „България–Дания“ в гр. Орхус Антония Донева (вляво) и Десислава Кирова, член на Дружеството и ръководител на местния фолклорен танцов състав “BalkanRytmer” (вдясно). Сн. Владимир Пенчев
От 30 октомври до края на проучването си екипът гостува във финландската столица Хелзинки. Изрично държим да подчертаем, че наистина се чувствахме като желани гости, тъй като през цялото време за нас се грижеше екипът на посолството в лицето на Н.пр. посланик Любомир Тодоров и неговите сътрудници, а шофьорът на посолството г-н Иван Колев ни подпомагаше изцяло в нашата работа. Може би именно затова в Хелзинки успяхме да осъществим многобройни срещи и разговори. Редица интервюта реализирахме в кварталната библиотека в кв. Лянсимаки, гр. Ванта – Хелзинки, където веднъж месечно се провеждат учебните занятия на Българското неделно училище „АБВ“: с г-н Йордан Минковски, председател на Дружеството на българите във Финландия „Клуб България“ и учител в неделното училище; с г-жа Красимира Георгиева-Иванова, директор на неделното училище и учител; с г-жа Луиза Кетипова, зам.-председател на Дружеството на българите и водещ детската занималня „Малчо“; с г-жа Маргарита Видиновска, завеждащ библиотеката в кв. Лянсимаки и виден преводач на финландска литература; с досегашния зам.-председател на Дружеството г-жа Миглена Караметулова; с г-жа Силвия Урумова, водеща СИП по български народни танци в училището и ръководител на бившата самодейна танцова група „Мартеница”; с г-н Александър Костадинов, досегашен член на ръководството на Дружеството, син на българин, но роден в Хелзинки, родител; с г-жа Милена Маркова, родител на дете в училището; с г-н Калин Кирилов-Гон, кавалджия и майстор на кавали. Разговорите засягаха широка палитра от теми, свързани с установяването на българи във Финландия, с историята и функционирането на Дружеството на българите, на Неделното училище и др.
Екипът с Н.пр. посланикът на Република България в Република Финландия Любомир Тодоров и пълномощен министър Мая Константинова в сградата на българското посолство в Хелзинки. Сн. Владимир Пенчев
Посетихме и постоянното седалище на Българското неделно училище “АБВ” в гр. Еспо – Хелзинки, като се срещнахме и разговаряхме с г-жа Елица Герова, негова основателка и досегашен председател на Дружеството на българите във Финландия „Клуб България”; с г-н Живко Иванов, бивш танцьор в ансамбъл „Тракия“, съосновател и бивш хореограф на ансамбъл „Българе”, сега преподавател по народни танци в Хелзинки и г-н Слави Станев, също танцьор. Разговорите с тях се фокусираха както върху цитираните по-горе теми, така и върху редица намерения за бъдещи български инициативи.
Библиотеката в кв. Лянсимаки, гр. Ванта – Хелзинки, където се провеждат учебни занятия на Българското неделно училище „АБВ” във Финландия. Сн. Катя Михайлова
Гостувахме също в Библиотеката на Православната църковна община във Финландия, където наши събеседници бяха г-жа Kристина Контканен, библиотекар, председател на Българското църковно настоятелство; г-жа Иванка Корцанова, изявена иконописка, основала своя школа; г-жа Ралица Петрунова, преподавател в Хелзинския университет. Разговорите бяха посветени основно на Българската православна община „Св. св. Кирил и Методий“ в Хелзинки, на битието на българската мигрантска общност във Финландия, на отношението към българското културно наследство и пр.
Интересен беше и разговорът ни с г-жа Анна Данчев, ръководител на българо-финландския музикален ансамбъл „Anna Dantchev Band” и потомка на представител на най-голямата във Финландия и другите скандинавски страни българска професионална общност от 60-те до 80-те години на миналия век – българските музиканти.
За разлика от другаде, в посетените скандинавски градове почти нямаше български ресторанти и магазини, като някъде те са пред закриване (Орхус) или пред евентуално откриване (Хелзинки). Затова и няма как те да играят ролята на средища, позволяващи съхраняването под една или друга форма на българското културно наследство. Неочаквана се оказа липсата на студентски дружества и в трите посетени града, въпреки че те са университетски центрове и в тях учат многобройни (по сведения и от посолствата, и от общността) студенти.
Като цяло посещението може да се окачестви като изключително полезно и приносно.
Екипът изказва своята огромна благодарност на всички свои събеседници за любезното съдействие и ангажираност!
Галерия с повече снимки от посещението на доц. д-р Катя Михайлова и доц. д-р Владимир Пенчев в Осло, Орхус и Хелзинки можете да видите тук.
No Comments